X. Apatalálkozó – október 15.
Az immár 10. alkalommal megrendezett Apatalálkozó programja, 2015. október 15-én új tagok bemutatkozásából és eseteik ismertetéséből, egy beszámolóból, egy filmvetítésből, négy bejelentésből és végül egyéni tanácsadásból tevődött össze.
Bejelentés 1.:
Az Apák az Igazságért Egyesület a jövőben már nem kell, hogy a neve mellé kiegészítésként odaírja: b.a. (bejegyzés alatt), mert a bírósági végre hivatalossá tette az egyesület működését és bejegyezte.
Bejelentés 2.:
Az egyesület honlapja a 2015. október 15-étől a http://www.apakazigazsagert.org/ címen érhető el.
Bejelentés 3.:
Létrejött az Ai chat, mely alkalmazás az androidos okos telefonokon használható egyelőre. A Google Play áruházból tölthető le és a jövőben lehetőséget biztosít a facebook-nál is gyorsabb segélykérésre többek között a napi kapcsolattartási ügyekben.
Bejelentés 4.:
A Kúriától megérkezett a válasz a demonstráció céljaként benyújtott petícióra. A gyermek-szülő kapcsolattartásokkal teljes mértékben egyetértenek, a törvénymódosítással kapcsolatban tett indítvánnyal kapcsolatban viszont az Igazságügyi Minisztériumhoz kell fordulni.
Bemutatkozások összegzése
Nem fogynak a gyermekelhelyezéssel, a kapcsolattartással összefüggő problémák.
Skypeon, telefonon nem pótolható a személyes találkozás, de a kétheti kapcsolattartás is kevés annak, aki „akár napi 42 órát is” töltene gyermekével, ha engednék, ha tehetné. Az elidegenítés tulajdonképpen intézményrendszer által támogatott, hiszen ördögi körré válik az, ha ritkulnak a „láthatós” alkalmak és a gyerekkel való kapcsolat törvényszerűen lazul emiatt. Majd amikor a gyermekelhelyezés megváltoztatását kéri apa, akkor ezt az elidegenítési folyamatot hozzák fel legtöbbször az ellen, hogy megváltozzon az eredeti rend. Mert az elidegenített szülő idegen, és a gyerek nem szereti (mondja sokszor a nevelő szülő és vallják a tanuk), csak azt nem tudja, hogy miért.
Az sem erősíti a kapcsolatot, ha anya azt az egy indoklást találja a találkozások közötti telefonbeszélgetésre, hogy „nincs benne a bírói végzésben”.
Továbbra is visszatérő probléma az I. fokon a bírók lelkiismeretessége. Egy elhangzott adat szerint 100 esetből 4 alkalommal találkozhatnak az ügyfelek olyan bíróval, akiről nem derül ki, hogy részrehajló, a gyerek érdekeit nézi és igyekszik köztes megoldást találni.
Nem idegen megállapítás az sem a csoporttagok közül, hogy a gyermektartásdíj fizetése és egyéb anyagi javak megszerzése a másik fél ellehetetlenítéséig is mehet. És sajnos megy is. A váltott elhelyezés valószínűleg rendezhetné a helyzetet, mert akkor a gyermektartásdíj úgy oszlana meg, hogy a szülők kénytelenek lennének megbeszélni a közös kiadásokat, a többit pedig mindenki intézné az alatt az idő alatt, amikor a gyerek nála van.
Érthetetlen hivatali hozzáállás az is, hogy előfordul az, hogy kérésre még a hazánkban szokásos kapcsolattartás mennyiségét sem ítéli meg egy bíróság. Hiszen, ha azt érzékelik valamelyik szinten (sőt a bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő alátámasztja), hogy a gyerek ellennevelt, akkor emelni kellene a láthatások számát. Csak így előzhető meg a gyermek veszélyeztetése, mert a cél az, hogy a kapcsolat szorosabbá váljon.
Érdekes helyzet az is, amikor – válás és különköltözés után - anya nem engedi, hogy a gyermek és az édesapja kettesben maradjon, vagy programot szervezzenek maguknak. Mindenhova velük megy. Közben pedig maradnak el a kapcsolattartások, már 100 körül tartanak. Apa hiába nyújtott be a kapcsolattartásra kérelmet, mert elutasították azzal, hogy „anyuka nem tehet arról, hogy a gyerek nem akar az apjával menni”. Az esetek felénél ugyan megállapítást nyert, hogy valóban nem volt zavartalan, de elmarasztalás egyetlen esetben sem történt anya felé.
Ai akció – október 15-én
Három Ai apa ezen a napon egy budapesti gyermekvédelmi intézményben járt. Egy ügyfél és két kísérő-tanú. Gyermekbántalmazással kapcsolatos felvételt szeretett volna átadni már korábban az érintett édesapa az ügyintézőknek, de ez nem sikerült. A rögzített ügyintézés bemutatta azt, mire van lehetősége egy apának, egy anyának és a hivatali dolgozóknak. Kinek mi a fontos, ki mennyire fényezi magát és kit mennyire érdekel a gyerek.
2015.október.15.
Kálmán Zsuzsanna