Győri Törvényszék: A gyermekkel összefüggő valamennyi adatot mindkét szülő a Krétán megismerni jogosult

Megsemmisítette a Győri Törvényszék bírója, Dr. Járfás András úr a Tatabányai Tankerületi Központ mint alperes azon döntését, miszerint a közös szülői felügyeleti joggal nem rendelkező különélő szülőnek azért nem biztosítható Kréta-hozzáférés, mivel nem csak a gyermek tanulmányi előremenetéhez, hanem más adatokhoz is hozzáférne.

A Győri Törvényszék mint közigazgatási bíróság 1.K.700.287/2024/12. sorszámú ítéletének főbb pontjai

[16] Mindenekelőtt rögzíti a bíróság, hogy az Nkt. 41. § (11) bekezdése és a 42. § (2) bekezdése egyértelműen megjelöli, hogy a gyermekkel összefüggésben milyen adatot és melyik szülővel kell közölni. E tekintetben tehát az Nkt. speciális rendelkezéséket tartalmaz, ezért a Ptk. a szülői felügyeleti joggal kapcsolatos rendelkezései nem alkalmazandók.

[17] Az Nkt. 41. § (11) bekezdése rögzíti, hogy amennyiben a gyermek adata a szülő részére továbbítható, azt mindkét szülő részére továbbítani kell, szülői felügyeleti jog gyakorlásától függetlenül. Ebből következően az iskola a továbbítható adatokat köteles mindkét szülővel közölni és nem vizsgálhatja azt, hogy melyik szülő jogosult a szülői felügyeleti jog gyakorlására.

[18] Az Nkt. 42. § (2) bekezdése főszabályként rögzíti, hogy a gyermek a szülőjével a gyermekkel összefüggő valamennyi adat közölhető, kivéve, ha az súlyosan sértené a gyermek testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését. A rendelkezés megjelöli a közlés módját is, miszerint az adatot a tanulmányi rendszeren keresztül kell hozzáférhetővé tenni.

[19] A fenti két rendelkezésből tehát az következik, hogy a gyermekkel összefüggő valamennyi adatot főszabályként jogosult mindkét szülő a tanulmányi rendszeren, jelen esetben a KRÉTA rendszeren keresztül megismerni, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e szülői felügyeleti joggal vagy sem.

[23] A különélő szülőnek jogosultsága és kötelessége is a gyermek nevelésében, oktatásában részt venni. Az ehhez szükséges felelősségteljes, megalapozott döntés meghozatalához nyilvánvalóan nem elegendő a gyermek félévi és év végi osztályzatának megismerése, ahhoz többek között szükséges a tanulmányi előremenetelre vonatkozó valamennyi adat, évközi osztályzatok, órarend, hiányzási adatok, aktuális tantárgyi követelmények megismerése, szükség esetén az üzenetváltás az iskolával.

[24] A jogszabály kifejezetten előírja a tanulmányi rendszerhez való hozzáférés biztosítását, ezért a fentiek alapján a szülő joga nem biztosítható teljeskörűen azáltal, ha az iskola kizárólag írásban és csak a félévi és év végi osztályzatot közli a szülővel.

Csatolt fájlok: 

Oszd meg az oldalt!

Légy Ai tag!

- Szeretnél hozzáférni tagjainknak fenntartott tartalmakhoz? (Végzések, állásfoglalások, sablonok)
- Csatlakoznál belső facebook csoportunkhoz?
- Részt vennél a rendszeres apatalálkozókon, ahol gyakorlati tanácsokat kaphatsz tapasztalt tagjainktól?
- Szeretnéd támogatni az egyesület céljait?

Csatlakozz most!

Amy Baker & Paul Fine: A szülői elidegenítésről könyv MEGJELENT


 A szülői elidegenítésről

Megrendelhető az Apák az Igazságért Egyesület gondozásában MEGJELENT könyv: A könyv hatékony stratégiákat vázol fel a szülők számára, akik elidegenített gyermekeikhez szeretnék a visszavezető utat megtalálni.

Apák Az Igazságért

Az egyesületünk célja, hogy a különélő szülő is azonos módon részt vehessen gyermeke életében. Ezen jog hatékony érvényesítéséhez próbálunk segítséget nyújtani tagjainknak.

Tovább...

Ai Ruházat


Ai Ruházat

Vásárolj logónkkal ellátott ruházatot, mely minden helyzetben erőt ad!