A külön élő szülő gyermekével kapcsolatos iskolai tájékoztatáshoz való jogának érvényesítése - külön válasz az I/1 és II. pontra az Emberi Erőforrások Minisztériumától
I.1. Az iskolai előmeneteléről a külön élő szülőt megilleti a tájékoztatás magától az intézménytől, (ld. nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvény 72. § (5) bekezdésének rendelkezései, melyek nem nevesítik külön a törvényes képviselőt és a szülőt, tehát a szülői minőség az, ami a tájékoztatásra feljogosítja a gyermekétől külön élő szülőt. Ennek megtagadása, akadályoztatása a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény 248. § (2) bekezdésé a) pontjába is ütközhet). Ennek ellenére rengeteg iskola van, mely a szülő tájékoztatását megtagadja, az óvodákról nem is beszélve; ott hamarabb kimutatható a külön élő szülő hátrányos megkülönböztetése e téren.
Kérjük a Tisztelt Minisztérium állásfoglalását, hova fordulhat a külön élő szülő abban az esetben, ha mégis megtagadja az intézmény az őt megillető tájékoztatást?
A szülők közötti viták a gondozó szülő joggal való visszaélései okán rendszeresek. Többször előfordul, hogy a gondozó szülő a külön élő szülő tudta (és így értelemszerűen beleegyezése) nélkül átíratja a kk. gyermeket más köznevelési intézménybe, (iskolába, óvodába). Nyilvánvaló, hogy ennek megengedhetőségében közrejátszik a köznevelési intézmény “tudatlansága” is, jóllehet a gyermek beíratásához mindkét szülő aláírása, beleegyezése szükséges.
Hova fordulhat, és milyen fórumon, hatóságnál kérheti a külön élő szülő ennek a jogsértésnek az orvosolását, szankcióját, valamint akár az eredeti állapot visszaállítását?
(A teljes tájékoztatási kérelem megtekinthető itt)
Válaszlevél az Emberi Erőforrások Minisztériumától a különélő szülő iskolai tájékoztatáshoz való jogáról:




