A gyámhatóság és a gyermeket gondozó szülő feladata
Idézetek kormányhivatali okiratokból.
"A gyámhatóság feladata az, hogy a bíróság, vagy gyámhatóság által rendezett kapcsolattartást, az arról hozott döntés tartalmának megfelelően mindenben elősegítse. A végrehajtás elrendelésének célja a gyámhatóság részéről a kötelezett, vagy jogosult jogszabálysértő magatartásának szankcionálása, a kapcsolattartást szabályozó döntésben foglaltaknak megfelelő magatartás kikényszerítése. Az I. fokú gyámhatóságnak eljárása során a Ptk. 4:185. §-ban foglaltak szerint azt kellett vizsgálnia, hogy a Gyer. 33. § (2) bekezdésében foglalt tényállás megvalósult- e, hogy a kapcsolattartásra kötelezett a kapcsolattartást rendező egyezségben foglaltaknak önhibájából ismételten nem, vagy nem megfelelően tett eleget, valamint a láthatás szabályainak megszegése a jogosult önhibájára vezethető- e vissza, neki felróható- e."
"A Gyvt. 128. § (1) és (3) bekezdéseire tekintettel kapcsolattartási ügyekben az I. fokú gyámhatóságnak a szülőket, és amennyiben Ítélőképessége birtokában van, vagy korlátozottan cselekvőképes, akkor a kiskorút meg kell hallgatnia. A szülők személyes meghallgatására oly módon kell sort keríteni, hogy a felek idézését, vagy meghívását követően a nyilatkozatokat jegyzőkönyvi úton rögzíteni szükséges. Kapcsolattartási ügyekben az ügyfél nyilatkozatát levél útján, írásbeli nyilatkozat formájában beszerezni, vagy az általa előterjesztett kérelmet nyilatkozatként elfogadni eljárási szempontból nem elégséges, nem jogszerű." - PE/GYAM/493-1/2018.
"A gyámhivatal hangsúlyozza, hogy a kapcsolattartásra kötelezett gondozó szülő kötelessége a gyermekben azt erősíteni, hogy a különélő apa szereti őt, megbízhat benne. A gyermeknek szüksége van minden esetben a különélő szülő (jelen esetben az édesapa) szeretetére és gondoskodására, valamint arra, hogy gyermekként mindezt viszonozhassa. A gyermekben csak akkor fog kialakulni kellő bizalom különélő szülő iránt, ha érzi, hogy az őt gondozó, féltő és szerető anya is nyitott a kapcsolattartás irányában. A gyámhivatal álláspontja szerint gondozó szülő a múltban történt eseményektől függetlenül köteles gyermeke felkészítését elősegíteni, biztosítani."
"...a gondozó szülő elsődleges feladata annak elősegítése - elsősorban a gyermek megfelelő felkészítése révén -, hogy a megromlott vagy megszakadt szülő-gyermek kapcsolat helyreálljon." - BP-14/04/154-13/2016.
"A hivatkozott jogszabályhelyek alapján megállapítható, hogy a bíróság határozatának nem kell tartalmaznia a gyermek, valamint személyes okmányai, ruházata és a kapcsolattartás során szükséges egyéb tárgyai átadásának és visszaadásának helyét, idejét, módját, ezért több esetben a bíróság nem is rendelkezik arról."
"...mivel a kapcsolattartásra kötelezett személy, így a gyermeket nevelő szülő törvényi kötelezettsége a [zavartalan - Ai] kapcsolattartás biztosítása, ezért ezen kötelezettség kiterjed minden olyan magatartás tevésére, tűrésére, ami a kapcsolattartást elősegíti. Ebbe a körbe tartozik a gyermek felkészítése a kapcsolattartásra, amely magába foglalja a gyermek mentális és fizikai felkészítését is. Azaz az évszaknak megfelelő váltóruházat biztosítása, a személyes okmányok (TÁJ kártya, személyazonosító igazolvány stb.) átadása, de ide tartozik iskolás-korú gyermek esetében értelemszerűen a gyermek hétvégi házi feladatainak elkészítéséhez szükséges eszközök (tankönyv) átadása is." - FE/06/0042-2/2018.
"...az, hogy a gondozó szülő nem adta át a gyermekek iratait, BKV bérletét, felvetheti a gondozó szülő önhibáját, az a kapcsolattartást akadályozhatja, hiszen a diákigazolvány kedvezményekre jogosítja fel a gyermeket, a bérlet pedig az utazáshoz szükséges." - 34.Kpk.45.801/2017/9.
A határozatok elérhetőek a tagjaink számára fenntartott tudástárban .