XI. Apatalákozó
Apatalákozó Veszprémben
2015. november 27.
Az Apák az Igazságért Egyesület, XI. Apatalálkozóját első alkalommal tartotta vidéken. Veszprémre esett a választás Adamecz Zoltánnak köszönhetően, aki vállalta a szervezési feladatokat - melyet ezúton is köszönünk neki -, a helyszínt a veszprémi Marica kávéház biztosította, a város szívében.
A találkozóra meglepően többen érkeztek, mint arra a szervezők számítottak. A résztvevők jelenlétükkel is nyomatékosították, hogy az egyesület és munkája hiánypótló ügyeik intézésben, a lehetőségek megismerésében és persze a hasonló cipőben járó apákkal folytatott kötetlen beszélgetésben. A találkozóra eljöttek apák, anyák és nagyszülők is, Budapestről, Tiszaújvárosból, Veszprém megyéből, de még a Balaton déli partjáról is.
A találkozó fő gerincét a gyámhivatalokban folyó kapcsolattartási ügyek, az elmaradt kapcsolattartások végrehajtása alkotta, így a résztvevők tapasztalatcseréje, közös gondolkodása ismét előbbre vitt jónéhány ügyet.
A veszprémi találkozóra elfogadta az egyesület meghívását a Veszprém megyei gyermekjogi képviselő, Makara Melinda. Bemutatkozását követően a gyermekjogokról beszélt, általános tájékoztatást kaptak a jelenlevők arról, hogy egy kapcsolattartási eljárásban milyen gyermeki jogok sérülhetnek és miként veszélyeztetheti a kapcsolattartás akadályozása a gyermek érzelmi, erkölcsi fejlődését.
Makara Melinda tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a hatásköre mire és meddig terjed ki. Majd a beszélgetés során felmerült, hogy a közigazgatási ügyekben, ahol a gyermek érdekeit képező eljárások folynak nagy problémát okoz a szakemberek hiánya, és így a túlterheltség miatt olykor pont a gyermek érdeke kerülhet háttérbe. Szintén problémaként merült fel a kérdésfeltevések során és megoldást igényel a gyermekjóléti szolgálatok és családsegítő központok jelenlegi eszköztelensége. A gyermekjogi képviselő elmondta, hogy a gyermekek érzelmi veszélyeztetése egy nehezen felderíthető, de annál súlyosabb veszélyeztetési forma. Az eredményesebb munka érdekében szükséges lenne a terápiás jellegű megközelítés. Legtöbb esetben tűzoltásszerűen igyekeznek eljárni a szakemberek, mivel a megelőzésre nem jut lehetőség a túlterheltség és eszköztelenség miatt, annak ellenére, hogy az hosszútávon eredményesebb lenne. Kapcsolattartási kérdésekben (végrehajtás, szabályozás) gyakori, hogy a gyámhivatalok nem érzik kompetenciájuknak a beavatkozást és bírósághoz irányítják a szülőket,olykor a mediáció lehetősége így a mediációs keretszerződés sem kerül felajánlásra.
A kötött beszélgetést egy lazább, de a témába vágó eszmecsere követte egészen 21 óráig.
Találkozóink továbbra is elsősorban a gyermekeiktől külön élő apák problémáinak a javítására keresnek megoldást, de nem hagyjuk cserben az anyákat és a nagyszülőket sem.
Találkozzunk a 2015-ös esztendő utolsó Apatalálkozóján december 10-én, a szokásos helyszínen (IX., Budapest, Ipar u. 15-21.)
2015. november 27.