Kaposvári Törvényszék: Kapcsolattartás megzavarásának minősül a kapcsolattartás idejére történő gondoszószülői rászervezés
Egyesületünk tagjai gyakorta számolnak be arról, hogy a kapcsolattartási idejükre szülőtársuk különféle indokokkal – vagy épp indok nélkül – programot szerveznek, mellőzve bármilyen egyeztetést. A Fonyódi Járásbíróság mint elsőfokú, és a Kaposvári Törvényszék mint másodfokú bíróság döntött abban az ügyben, melyben édesapa azt sérelmezte, hogy szülőtőtársa a kapcsolattartási idejére lovaglást szervezett.
Az ügy azért különleges, mivel a gondozószülő előzetesen értesítette szülőtársát a lovaglásról, melyeken édesapa részt vett, beszélt a gyermekekkel, sőt, a programot követően magával vitte a gyermekeket. E körülmények ellenére a bíróság az alábbiakat állapította meg, hogy
- Nem tekinthető kapcsolattartás megvalósulásának a kérelmezett által szervezett órákon a kérelmező jelenlétével járó esemény, mert a rendszerint hétfőn és csütörtöki napon a kapcsolattartás időpontjával szinte azonos terjedelemben megvalósult órák alatt nem a kérelmező biztosított időtöltést a gyermekeinek. Alapvetően pedig a kérelmezett szervezése elzárta a kérelmezőt attól, hogy erre az időre a gyermekeknek programot szervezzen, akár lovaglást is. A kérelmező apa jelenléte – a felek közötti előzetes megbeszélés hiányában – nem valósítja meg a kapcsolattartást.
- Az egyezség szerint a kötelezettnek gyermekátadási kötelezettsége van, amelynek a helyét is meghatározza az egyezség. A kapcsolattartási időt az arra jogosult tölti a gyermek(ek)kel – külön előzetes megállapodás hiányában –, azon a másik szülő nem jogosult jelen lenni. Az indított eljárásokból megállapíthatóan a szülők közti viszony nem felhőtlen, ezért az előzetes megállapodás nélkül a másik szülő jelenléte korábban valóban zavarta, zavarhatta a kapcsolattartási idő bensőséges eltöltését. A kérelmező a fenti időpontokban a lovagláson ugyan megjelent, azonban annak szervezésében előzetesen nem vett részt, a kérelmezettel ilyen tartalmú megállapodása nem volt, és az eseményeknek sem tudott aktív közreműködője lenni.
- Az így szervezett program az esetben tekinthető a kérelmező részéről is előzetesen elfogadott kapcsolattartási időpontnak, ha a lovaglóórák időpontjai előzetes ismeretében azokat a kérelmező és elfogadta vagy adott időpontokra maga szervezte volna. A kapcsolattartások időpontjai a jogerős egyezség alapján ismertek voltak, azt a kérelmezettnek is be kellett tartania, vagy attól a lovagló órák időpontjainak előzetes ismeretében, egyező szándékuk alapján, előzetesen megállapodva dönthettek volna a szülők.
- Azzal, hogy a kérelmezett a kérelmezővel történt előzetes megbeszélés nélkül a kapcsolattartások megjelölt időpontjaira a gyermekeknek programot szervezett, meghiúsította a gyermekekkel való zavartalan kapcsolattartást, ugyanakkor nem adta kellő indokát a kapcsolattartás ily módon történő akadályozásának.