Tájékoztatás kérése a szülői elidegenítés Magyarországi elfogadásáról
Tisztelt Minisztérium.
Az Apák az Igazságért Egyesület (továbbiakban: Ai) felismerve a családon belüli erőszak egyik legelterjedtebb gyermekbántalmazási valamint szülő bántalmazási formáját, a szülői elidegenítés terén széles tevékenységet folytatva egy könyv kiadása mellett döntött. A könyv címe a Szülői Elidegenítés (http://www.apakazigazsagert.org/konyvrendeles).
Sajnálattal tapasztaljuk, hogy annak ellenére mekkora figyelmet biztosít a családon belüli erőszakra mindenki, a lelki abúzusra, ami egyik eleme a családon belüli erőszaknak, nem figyelnek oda. Ennek a bántalmazási formának ma Magyarországon elsődlegesen a gyerekek az áldozatai, másodlagosan meg válást követően a külön élő szüleik (túlnyomó részben apák). A fentiekkel kapcsolatban az alábbi tájékoztatási igény terjesztjük elő:
1. Kérem szíveskedjenek tájékoztatni arról, hogy mi az oka annak, miszerint a 31/2008. (XII. 31.) IRM rendelet 20/B §-ának 4. bekezdése alapján ez ma Magyarországon nem vizsgálható? Kérem szíveskedjenek megküldeni számunkra az ide vonatkozó kommentárt.
(4) A szakértő a szülői elidegenítési szindrómát (PAS-szindrómát) nem vizsgálja, ugyanakkor igyekszik feltárni a gyermekre irányuló, véleménynyilvánítását befolyásolni törekvő direkt és indirekt ráhatásokat. - látható tehát, hogy a szülői elidegenítés szindróma a jogalkotó előtt is ismert. Álláspontunk szerint a fenti jogszabályhely bármilyen oldalról is nézve negatív beavatkozás az igazságszolgáltatásba és a gyermekvédelembe, ami szerintünk Alaptörvény ellenes.
2. Mit tehet az Ai, hogy elismerve legyen ez a bántalmazási forma és a családon belüli erőszak valamint a gyermekbántalmazás keretein belül vizsgálható, majd szankcionálható legyen?
3. Az érintett gyermekek minden esetben súlyos személyiség torzulást szenvednek. Van-e (és ha van kérjük számunkra megküldeni) olyan módszertani útmutató, esetleg törvényi kommentár ami iránymutatást nyújt a gyermekek érzelmi és erkölcsi veszélyeztetése terén, pontosan megjelöli és nevesíti mi az érzelmi bántalmazás és mi az erkölcsi bántalmazás. (az utóbbiról, jóllehet a Btk 208 §-ának rendelkezései alapján azonos súllyal bír mint a testi meg a lelki veszélyeztetés, azonban az Ai tapasztalatai alapján az erkölcsi veszélyetetés fogalmával, annak tényével nincsenek tisztába sem a rendőrségen, sem az ügyészségen, a gyámhivatalok meg gyermekjóléti szolgálatokról nem is beszélhetünk, akik abszolút képzetlenek ezen a területen)
http://www.apakazigazsagert.org/konyvrendeles
Tisztelettel:
Szaniszló Csaba
elnök
Apák az Igazságért Egyesület
1095 Budapest, Ipar u. 15-21.
www.apakazigazsagert.org
12083600-01546317-00100006
01-02-0015951; 18735381-1-43
És az Igazságügyi Minisztérium válasza:



