Kapcsolattartás végrehajtása külföldre költözött gyermek esetén
Milyen módon tudja végrehajtatni a gyermekével való kapcsolattartását az a különélő szülő akinek Magyarországon kelt jogerős szabályozás rendezi a gyermekével való kapcsolattartását, azonban időközben a gyermeket nevelő szülő - a kapcsolattartásra kötelezett - külföldre költözik? – tette fel a kérdést az igazságügyi Minisztériumnak Szaniszló Csaba, az Apák az Igazságért Közhasznú Egyesület elnöke.
A minisztérium alant olvasható válaszában többek közt azt közölte, ha és amennyiben a gyermek
- egy másik EU-tagállamban tartózkodik, ebben az esetben a 2201/2003/EK (ún. Brüsszel IIa) rendelet a mérvadó,
- míg ha EU-n kívüli államban tartózkodik, és ha a szóban forgó ország elfogadta a Hágai Gyermekvédelmi Egyezményt,
ezen esetekben kérelmezhető nemperes bírósági eljárás keretében a kapcsolattartás végrehajtása. Ha a gyermek magyarországi lakóhelye (állandó lakcíme), vagy tartózkodási helye ismert, ebben az esetben a területileg illetékes járásbírósághoz kell fordulni, míg ha a gyermek hazai lakóhelye, tartózkodási helye nem ismert, ekkor viszont a Budai Központi Kerületi Bíróság az illetékes a kapcsolattartás végrehajtásában.
Az Igazságügyi Minisztérium útmutatást adott a bíróságra benyújtandó kérelem tartalmára vonatkozólag is, illetve közölte azt is, hogy a kérelmező a minisztérium honlapján hol találja meg az egyes országokkal érvényben lévő államközi szerződéseket.
Egyesületünk konzultáció keretében tud segítséget nyújtani kapcsolattartás végrehajtása ügyekben, időpont-foglaló oldalunk a https://ai.booked4.us címen található.