Gyámhivatali mulasztás: egyetlen egy esetben sem tettek feljelentést kiskorú veszélyeztetése miatt két év alatt
Nemrég adtunk hírt, hogy a rendőrség 2016-ban a (Btk.) 210. § (1) bekezdése szerinti kapcsolattartás akadályozása bűncselekmény miatt vádemeléssel csak az esetek 3%-ban élt! (Cikk: Megdöbbentő statisztika a rendőrség mennyire veszi komolyan a gyermekek kapcsolattartásának akadályozását)
Ehhez kapcsolódóan érdemes megjegyezni, hogy ezen bűncselekmény kétféleképpen kerülhet a rendőrség látóterébe:
- a kapcsolattartásra jogosult szülő (vagy egyéb személy)
- vagy a gyámhivatal hivatalból történő
feljelentésére.
A jogszabály elég egyértelműen fogalmaz, hogy a gyámhivatalnak mikor kell ezt megtennie:
149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról A kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtása
33. § (8) Ha a kapcsolattartásra kötelezett neki felróhatóan akadályozza a gyermeknek a kapcsolattartásra jogosulttal való kapcsolata kialakítását, fenntartását, a gyermeket bizonyíthatóan, a kapcsolattartásra jogosult ellen neveli és a kapcsolattartásra vonatkozó határozatnak a (4) és az (5) bekezdés szerinti végrehajtási intézkedések ellenére sem tesz eleget, a gyámhivatal
a) a szülői felügyeleti jog rendezése vagy a gyermek harmadik személynél történő elhelyezése iránt pert indíthat, feltéve, hogy az a kiskorú gyermek érdekében áll, és azt a szülő vagy harmadik személy is kéri, vagy
b) feljelentést tesz kiskorú veszélyeztetése vagy kiskorúval való kapcsolattartás akadályozása miatt.
Az Apák az Igazságért Egyesület megkeresésére az alábbi választ kapta a XI. kerületi hivatal gyámügyi osztályától 2016. április 19-én kelt levelükben:
"2014. és 2015. évben a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997 (IX. 20.) Korm. rendelet 33. §. (8) b) pontja alapján kiskorúval való kapcsolattartás akadályozásának vétsége, illetve kiskorú veszélyeztetése miatt nem történt feljelentés.
2014. és 2015. évben a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997 (IX. 20.) Korm. rendelet 33. §. (8) a) pontja alapján szülői felügyeleti jog rendezése, illetve gyermek családból történő kiemelése iránt hivatalból nem indult eljárás."
Alább olvasható a teljes válasz:
Jelenti ez azt, hogy a XI. kerületben nincsenek kapcsolatkorlátozó szülők? TERMÉSZETESEN NEM JELENTI. Több tagunk is negatív tapasztalatokkal rendelkezik a gyámhivatal hatékonyságáról. A kerületben legalább annyi, vagy - éppen a hozzáállásuk miatt - több gyermek veszélyeztetett ezen szempontból.
Ezen statisztikák alapján egyértelműen kijelenthetjük, hogy nem a jogszabályok hiányos volta, hanem a hatóságok KÖZÖMBÖS MAGATARTÁSA jelenti gyermekeink kapcsolattartási jogának érvényesülésének LEGNAGYOBB GÁTJÁT!
(2017 elején az egyesület ki fogja kérni a 2016-os adatokat, egy esetről tudunk, amikor a XI. kerületi gyámhivatal végre hivatalból feljelentéssel élt 2016. június 3-án, a rendőrség azóta se vette fel a kapcsolatot a szülőkkel (5 hónapja). Így könnyen lehet több száz napig nyomozni egy ilyen ügyben - ha egyáltalán hajlandóak.)